Na rynku dostępne są kruszywa powstałe w naturalny lub sztuczny sposób, różniące się od siebie rozmiarem, a także odpornością na czynniki zewnętrzne. Kruszywa sztuczne stanowią znaczące uzupełnienie rynku kruszyw na obszarze Polski, jak i Europy. Kruszywo pełni przede wszystkim rolę trwałego wypełniacza podłoża. Dzięki niemu wierzchnia warstwa pozostaje stabilna bez względu na warunki atmosferyczne oraz eksploatacyjne.
Kruszywa naturalne – występują w naturze w formie minerałów lub skał i dzielą się na żwirowe oraz łamane. Do ich rozdrobnienia dochodzi na skutek erozji bądź procesów mechanicznych w przypadku skał litych. Tego rodzaju materiał pozyskiwany jest najczęściej w kopalniach bądź też w wyniku przepłukiwania surowca wydobywanego z dna rzek oraz jezior.
Kruszywa sztuczne – pozyskiwane są na skutek przetwarzania produkcyjnych odpadów górniczych oraz hutniczych. Kruszywa sztuczne pochodzenia mineralnego dzielimy na pozyskiwane wskutek obróbki termicznej oraz w wyniku recyklingu. Rozróżniamy je także z uwagi na grubość ich ziaren.
W asortymencie Alliance Green Services (AGS), przyjmując jako kryterium wielkość ziaren (ziarnistość kruszywa), posiadamy kruszywa drogowe z żużla wielkopiecowego (WP) oraz z żużla stalowniczego (ST):
Podział ze względu na gęstość objętościową
Gęstość objętościowa jest stosunkiem masy kruszyw do ich objętości. W takim wypadku materiały sypkie dzielimy na: