Inwestycje drogowe generują znaczące zapotrzebowanie na kruszywo. W Polsce od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej (2004r.) do końca maja 2020r. do użytku oddano łącznie 5116 km dróg i autostrad w tym:
Zużycie kruszyw na drogi jest zależne od klasy i kategorii dróg, ich parametrów technicznych a także kategorii ruchu. Upraszczając, zużycie jednostkowe kruszyw na budowę nowych nawierzchni kształtuje się następująco:
– autostrady – 25 tys. t/km
– drogi ekspresowe (dwujezdniowe) – 21 tys. t/km
– drogi krajowe (klasy GP-KR) – 12 tys. t/km
– drogi wojewódzkie (klasy GZ-KR4) – 11 tys. t/km
– drogi powiatowe (klasy GZ-KR) – 8 tys. t/km
– drogi gminne – 6 tys. t/km
W Polsce najczęściej budowane są drogi o nawierzchni mineralno-asfaltowej składające się z pięciu – sześciu warstw konstrukcyjnych:
– warstwy odsączającej
– warstwy lub warstw mrozoodpornych
– podbudowy zasadniczej (jednowarstwowej lub dwuwarstwowej)
– warstwy wiążącej
– warstwy ścieralnej
Do dolnych warstw podbudów oraz warstw mrozoodpornych rekomendowane jest użycie kruszywa sztucznego hutniczego. Jego właściwości nie odbiegają od właściwości kruszyw naturalnych przy jednocześnie znacznie niższej cenie. Dobra zagęszczalność sztucznych kruszyw drogowych gwarantuje odpowiednią nośność, natomiast ich przepuszczalność zapewnia skuteczne odwodnienie.
Ważne by decydując się na kruszywa drogowe z żużli hutniczych wybierać te najlepsze, certyfikowane, spełniające wszystkie niezbędne europejskie normy. Takim kruszywem jest niewątpliwie kruszywo produkowane przez firmę Alliance Green Services w Krakowie.
Opracował Grzegorz Kozioł